Blog

04. leden 2017

Projekt Babiš

Nejznámější český lovec mýtických bytostí a zlořádů všeho druhu, Ohnivý Vendelín, se vrací se svým největším projektem.
Projekt Babiš Obrázek

Po odchytu neviditelného Sobotky, víno měniče Ratha, hejkala Bakala a létajícího hrocha Paroubka se tentokráte Ohnivý Vendelín vydává po stopách lstivého a nechutně zámožného trpaslíka Babiše. Ten přivandroval bůhví odkud a od té doby škodí a škodí. Krade hospodským mědáky z měšce, mění obilí ve žlutý sliz, vybíjí ve velkém slepice a odsává mléko z čehokoliv, co má cecek.

Víme to my. Víte to vy. Babiš musí být zastaven. Nikdo z nás, ale nemá odvahu se mazanému Babišovi postavit. Jeho sojky bonzačky jsou všude. Naštěstí je tu, ale Ohnivý Vendelín, který se nebojí ničeho. Odchyt, ale nebude snadný a možná bude tentokrát Vendelín potřebovat pomoct nás všech.

Položme tedy korbely s pivem a vyjděme z hospod! Odložme cepy a kosy a vyjdeme z polí! Zahoďme krumpáče a lopaty a vyjděte z dolů! Vendelín nás potřebuje a když mu všichni dáme LIKE, tak se všechno změní k lepšímu.

Ohnivý Vendelín by rád zatím poděkoval těmto Čechům, Moravanům a Slezanům za pomoc s natočením crowdfunding promo videa.
Mikoláš Tuček - herecká příprava a konzultace
Samír Hauser - herecká příprava a konzultace
J.J. Abrams - best boy
Martin Brykner - scénář
Marek Brykner - střih
Vanessa a Sofia Bryknerovy - návnada
Petr Smazal - režijní vedení
Jan Vlnas – kamera
Citizen - pilot
Jakub Červinka – grafika a technika
Karel Matějka – animace
www.startovac.cz – produkce

Více našich trochu divných parodických videíí nalezne zde https://www.youtube.com/user/startovac 

 

 

Napsat texty, nafotit obrázky, natočit video, udělat grafiku, vymyslet odměny. Na to aby byl jeden... Ne na to by určitě neměl být jeden.
Prokletí renesanční osobnosti Obrázek

Jedním z nejvytrvalejších mýtů v crowdfundingu je představa, že všechno co v projektu je potřeba by měl opravdu udělat jeden člověk. Existují dokonce i spolky, firmy a kluby, kde všichni samozřejmě vědí, že projekt nechají na jednom dobrovolníkovi a "on to nějak zvládne".

Zvládne, možná.

Víte crowdfunding učí lidi tomu, že by měli náročné věci, velké, hezké věci, dělat společně, protože úsilí jednotlivce má své limity. Totéž ale platí už při přípravě crowdfundingové kampaně. Existuje více důvodů, proč ji připravovat společně i kdybyste si byli naprosto jisti, že to zvládnete sami.

Víc hlav - víc inspirace

Crowdfundingový projekt stojí na dobrých nápadech. Pokud se do jeho přípravy pustíte s lidi, kteří vás inspirují, bude to na něm poznat. V textu, odměnách i v grafice je dobrá spolupráce vidět.

Víc schopností

Ano prezentace projektu se skládá z mnoha součástí - už zmíněný text, video, grafika, fotografie atd. Univerzální tvůrce ani nemůže být ve všech tak dobrý jako když je zpracuje více lidí, zároveň se tak příprava projektu přiměřeně zkrátí, protože každý připravuje hlavně svoji část.

Více lidí bude chápat smysl projektu

Při vedení samotné kampaně je poměrně podstatné, kolik lidí umí smysluplně vysvětlit, co to je crowdfunding, jak přispívat a k čemu to celé bude.

Více lidí má více známých

I když se okruhy vašich známých překrývají, nikdy nejsou úplně stejné. Srovnat jak to asi vypadá si můžete například na Facebooku. S mnoha lidmi budete mít společných několik desítek známých. Jejich okruh známých bude ale čítat sto až několik set lidí.

 Víte co to znamená?

Projekty, které připravují a vedou týmy, mají až trojnásobně vyšší šanci na úspěch než ty, které vedou jednotlivci.

Snažit se tedy být v tomto případě renesanční osobností, i když máte jiné možnosti, může být tedy hodně špatný nápad.

Více se dočtete také na blogu Indiegogo.

Takové Vánoce ještě na Startovači nebyly. Že by autory konečně opouštěl přehnaný strach ze závěru roku?
Pořádně rozjeté Vánoce 2016 Obrázek

Při pohledu na Startovač musí mít člověk pocit, že naši autoři konečně prolomili kletbu vánočního času, protože právě teď poběží přes svátky na dvacet šest projektů. Z toho šest už před svátky překročilo hranici 100% a dalších šest bylo za polovinou cílové částky.

Dva z projektů si dokonce v tomto období zvolily patnáctidenní kampaň.

Tak jako už dříve je zřejmé, že různé roční doby a různé svátky mají svá specifika, ale pokud je nepřeceňujete a umíte své fanoušky najít, není čeho se bát.

Proto i když jsou Vánoce, je tu místo pro jedno buddhistické moudro, které se právě k vedení kampaní o svátcích velmi hodí:

Všechny zdi o které si hlavu rozbíjím jsou v mé hlavě.

O vedení kampaní v těchto obdobích si můžete přečíst také v článku Vánoce strachů a planých nadějí.

Při počítání nákladů na projekt autoři započítávají kde co, ale zároveň zapomínají na jednu poměrně velkou a trochu zákeřnou položku.
Poštovné - Skrytá hrozba Obrázek

Doba kampaně je časem slibů a vzájemného předávání nadšení. Po jejím úspěšném zakončení pak nastává čas, kdy je třeba všechny sliby splnit. To znamená nejen vytvořit odměny a realizovat projekt, ale také dostat odměny od vás k vašim podporovatelům.

Abyste na rozesílání neutratili všechny peníze pro samotný projekt, musíte mít všechno rozmyšlené a spočítané velmi dlouho dopředu.

Pro potřeby většiny projektů na Startovači cekem dostačuje správné nastudování ceníku České pošty. Všechny dražší odměny by přitom měly být zasílány doporučeně a v některých případech nemusí být od věci zvážit i využití zásilkové služby, nebo naopak osobní předání.

Celkové poštovné se obecně velmi špatně odhaduje dopředu, protože nemůžete vědět, kolik a jakých odměn si podporovatelé v kampani pořídí. Můžete ale počítat s poštovným jako částí nákladů na jednotlivou odměnu.

Právě poštovné poskytuje nemalou výhodu lokálním crowdfundingovým serverům. Ačkoli totiž na mezinárodních serverech můžete teoreticky vybrat více peněz, zásilky přes velkou část zeměkoule značně zvyšují náklady na jednotlivé odměny a tím i jejich ceny. Zároveň je ale skutečná výše poštovného o to hůře odhadnutelná.

Do podobné pasti se však můžete dostat i zde na Startovači, pokud máte projekt, který je částečně zaměřený i na zahraniční podporovatele.Proto je v takových případech důležité uvádět, do kterých zemí autor projektu odměny zasílá bezplatně a do kterých už ne.

V některých případech je u většího množství zásilek výhodnější do konkrétní země (například do Německa, Rakouska nebo na Slovensko) zajet a poslat zásilky až z místní pošty. I zde je samozřejmě důležité velmi dobře počítat.

Výše poštovného u crowdfundingových projektů bývá relativně zanedbatelná jen při zasílání pohlednic, samolepek, placek a certifikátů. Jakmile se pokusíte cokoli těžšího, začne raketově narůstat. O to výrazněji pokud posíláte těžší a dražší odměny do zahraničí.

Autoři projektů přirozeně přemýšlejí o tom, jak poštovné platit co nejnižší, případně neplatit vůbec. Většina takových pokusů je ale na úkor odměn nebo podporovatelů. Pokud se spolehnete na odměny posílané pouze elektronicky, velmi pravděpodobně tím váš projekt hodně ztratí na atraktivitě. Vytvoření výdejních míst zase vezme projektu schopnost obsáhnout větší prostor, protože jen málo podporovatelů je ochotných trmácet se za svou odměnou třeba do jiného kraje. Vytvoření výdejních míst je naopak téměř nutností pokud máte v odměnách potraviny, například dorty.

S Fandonou podporujte přímo sportovce a ne sázkové kanceláře. Ty vydělají, když Vy prohrajete. Fandona vydělá, když vyděláte Vy a Vámi podporovaný sportovec.
FANDONA - Vítězství, na kterých máte podíl Obrázek

Staň se součástí Fandony!

Fandona funguje v rámci nového konceptu Prize Money Crowdfunding (PMCrowdfunding), ve kterém fanoušci přispívají sportovci za podíl na jeho peněžní výhře.

Od 3.12.2016 můžete podpořit šachového velmistra Sergeje Movsesjana v účasti na turnaji v Moskvě:

SERGEJ MOVSESJAN - ŠACHY V MOSKVĚ

Financuj svoji sportovní kariéru s Fandonou!

Fandona není neosobní sázkou na vítězství. Vtahuje fanouška přímo do hry, stává se její součástí. Výhry i prohry sportovce prožívá fanoušek mnohem intenzivněji. Fanoušci se aktivně podílejí na vítězství sportovce.  

Sázkové kanceláře přerozdělují peníze z proher fanoušků, Fandona přerozděluje peníze z výher sportovců. S Fandonou fanoušci společně vyhrají nebo společně podpoří sportovce.

Jsi sportovec nebo součást sportovního týmu soutěžícího o peněžní výhry? Financuj svoji sportovní kariéru s Fandonou a zažij úspěch přinášející peněžní výhru Tobě a peněžní odměnu Tvým fanouškům!

Fandona - vítězství, na kterých mám podíl.


Podmínkou založení Fandona kampaně je účast sportovce na soutěži, kde se rozdělují finanční výhry a stanovení ambice sportovce na této soutěži. Ambice musí odpovídat reálným schopnostech sportovce a procento z oficiální peněžní výhry pro tuto ambici, které poskytne sportovec fanouškům (odměna) po soutěži, musí být vyšší než celkový požadovaný příspěvek od fanoušků před soutěží.

Fanoušci pomáhají sportovcům naplňovat jejich  ambice!

Naplněné ambice umožňují sportovcům odměňovat fanoušky!

Fandona příběhy Standy, Karla a Luboše

Pojďme si na příběhu tří fiktivních soutěžících ukázat, jak funguje Fandona kampaň v konceptu PMCrowdfunding. Standa, Karel a Luboš se chtějí zúčastnit dvou soutěží o šesti soutěžících, první je domácí a druhá je zahraniční.

Na obou soutěžích se rozdělují stejné peněžní výhry (Official Prize Money - OPM): za vítězství milion, za 2. místo půl milionu a za další místa 250 tis., 150 tis., 50 tis. Kč a za šesté místo nic.

Požadovaný příspěvek na domácí soutěž je 100 000 Kč (může být použit pouze na přípravu, ubytování, regeneraci, pomůcky, startovné a další náklady spojené se soutěží).

 

Potřebují 100 000 Kč

První příběh Standy

Standa je sportovec třicátník, který vyhrává soutěže na úrovni okresního přeboru. Rád by se zúčastnil národní soutěže, kde má také šanci se prosadit. Standa využil nabídku Fandony a jeho ambicí je 3. místo. Aby byla odměna fanouškům při naplnění ambice (za 3. místo 125 tis. Kč) vyšší než celkový příspěvek od fanoušků (100 tis. Kč), rozhodl se Standa odměnit fanoušky 50% své výhry.

Pokud se stane vítězem celé soutěže, tak ze stanovené peněžní výhry ve výši 1 mil. Kč rozdělí mezi fanoušky 500 000 Kč a zůstane mu 500 000 Kč. Odměnou pro fanoušky je v tomto případě 500 Kč za 100 Kč příspěvek.

Pokud skončí na 2. místě, za které získá 500 000 Kč, pošle fanouškům celkem 250 000 Kč, což vychází na 250 Kč odměnu za 100 Kč příspěvek.

Příspěvek 100 000 Kč


Tabulka uvádí všechny možnosti. V případě Standova umístění např. na 4. místě připadne pro každého fanouška 75 Kč za 100 Kč příspěvku. Pokud skončí Standa na šestém místě a tedy bez peněžní výhry, tak neposílá žádnou odměnu (nemá z čeho, 50% z nuly je nula).

Čára vždy odděluje ambici, přičemž odměny fanouškům pro umístění nad čarou jsou vždy vyšší než jejich příspěvek (poslední sloupec).

První příběh Karla

Karel je zkušeným borcem a jedním z favoritů této národní soutěže. Vždy se mu nějak podařilo získat peníze na startovné, občas si musel půjčit. Nabídka Fandony ho velmi zaujala. Také on potřebuje vybrat 100 000 Kč. Jeho ambicí je 2. místo, čemuž odpovídá odměna fanouškům ve výši 30% jeho výhry, tím splní podmínky Fandony - odměna fanouškům pro 2. místo (150 tis. Kč) je vyšší než celkový příspěvek od fanoušků (100 tis. Kč).

Očekává se, že Karlovi věrní fanoušci ho podpoří, ale neodradí nižší Karlovy odměny fanoušky, kteří se orientují na odměnu?

Příspěvek 100 000 Kč


Neodradí. Karlovy odměny jsou pro tyto fanoušky stejně zajímavé jako ty Standovy, protože pravděpodobnost Karlova umístění mezi nejlepšími je vyšší než ta Standova. Očekávaná odměna za 100 Kč od Karla a Standy je přibližně stejná. Karlovi zůstává pro jednotlivá umístění více peněz než Standovi, protože poskytuje fanouškům pouze 30% z výhry. Pokud se umístí na lepším místě než Standa, jak se očekává, získá ještě více peněz. Oba jsou spokojeni.

První příběh Luboše

Lubošovi je 18 let. Je to mladá naděje a velký talent, dravý ambiciózní závodník s chutí pořád se zlepšovat. V okresních soutěžích se zatím jen s obtížemi dostává mezi ty úspěšnější. Chce hrát pouze s lepšími hráči, protože to ho posouvá vpřed. Dostal možnost účastnit se národního turnaje a chtěl by vybrat 100 000 Kč přes Fandonu.

Jeho ambicí je 4. místo a tak fanouškům nabízí až 90% své výhry, aby splnil podmínku Fandony pro odměny (135 tis. > 100 tis.). Nabízí nejvyšší odměny, ale jejich atraktivita je s ohledem na jeho očekávané nižší umístění přibližné stejná jako u Standy a Karla.  

Příspěvek 100 000 Kč


Lubošovi asi zůstane nejméně peněz ze všech, ale získal 100 000 Kč na pokrytí nákladů soutěže a je spokojen. Může se totiž zúčastnit prestižní národní soutěže, zahrát si s lepšími hráči, což mu pomáhá v kariérním růstu.

Klidně se může stát, že Luboš soutěž vyhraje! Ve sportu nikdy nevíte....

Pro fanoušky jsou odměny od všech tří závodníků přibližně stejně atraktivní.

 

Potřebují 200 000 Kč

Standa, Karel a Luboš počítají, kolik peněz by potřebovali k účasti na zahraniční soutěži. Potřebují i peníze na letenky, víza a hotel. Také budou platit tyto cestovní výdaje pro své kouče, kteří jim k úspěchu vždy dopomohli. Vychází to na 200 tis. Kč.

Jejich ambice zůstávají stejné - Standa 3. místo, Karel 2. místo a Luboš 4. místo.

Druhý příběh Standy, Karla a Luboše

Standa skončil na domácí soutěži na 4. místě a fanouškům poslal 75 000 Kč (75 Kč za 100 Kč příspěvku). Prohlíží si rozpis Fandony pro 200 000 Kč příspěvek s 50% odměnou ze své výhry pro fanoušky, kterou nabízel na domácí soutěži.

Příspěvek 200 000 Kč


Zjišťuje, že pro jeho ambici (3. místo) mu nebude stačit nabídnout 50% z výhry - odměna fanouškům pro 3. místo (125 tis. Kč) je nižší než celkový příspěvek od fanoušků (200 tis. Kč).

"Tohle je rozpis pro tebe Karle" zvolal Standa. Karel souhlasí, 2. místo odpovídá jeho ambici a pro zahraniční turnaj navyšuje odměnu fanouškům na 50% své výhry, aby splnil podmínku pro odměny (250 tis. > 200 tis.), protože 30% by nestačilo.

"Já tedy dám fanouškům 90% své výhry, abych splnil pro své 3. místo podmínku Fandony pro odměny" má jasno Standa.

Příspěvek 200 000 Kč


"A co ty Luboši", obrátí se Standa s Karlem směrem k nejmladšímu závodníkovi. "Já tam s vámi nemůžu jet! I kdybych dal fanouškům 100% své výhry, tak nesplním pro svoji ambici (4. místo) podmínku Fandony pro odměny", povzdechl si Luboš (150 tis < 200 tis).

"No nic, budu vám fandit a podpořím vás ve vašich Fandona kampaních!", uzavřel Luboš.

Ambice a standardy Fandony

Mohl si Luboš založit Fandona projekt s ambicí na 3. místo a po úspěšné kampani se zúčastnit zahraniční soutěže? Mohl. Luboš a Standa by měli stejnou ambici, přičemž Standa má větší šanci na lepší umístění než Luboš. Tím pádem fanoušek podporující Standu má větší šanci na (vyšší) odměnu než fanoušek podporující Luboše.

Na výši odměn má vliv výše příspěvku, výše peněžních výher na soutěži, ambice sportovce, šance sportovce na úspěch (na naplnění ambice) a procento z výhry jako odměna pro fanoušky.

Pro maximální transparentnost stanovila Fandona v rámci standardů komunikace k fanouškům povinnost uvádět v každé kampani tyto informace:

  • příspěvek požadovaný od fanoušků pro konkrétní soutěž

  • ambici sportovce na této soutěži

  • představení sportovce a soutěže

  • počet soutěžících a peněžních výher

  • výši peněžních výher pro každé umístění

  • odměnu fanouškům ve formě % z oficiální výhry sportovce na soutěži*

  • odměnu fanouškům připadající na 100 Kč příspěvek pro jednotlivá umístění na soutěži

  • prostor pro komentáře, kde si budou fanoušci se sportovcem pomáhat v realizaci kampaně a formování názoru na kampaň

------------------------------------------------------------------------------------

* odměna fanouškům musí být při naplnění ambice vyšší než příspěvek od fanoušků

Fandona příběh Kima - první projekt na Fandoně

Prvním sportovcem na Fandoně byl Kim se svojí pokerovou kampaní,s cílovým fondem 150 tis. Kč. Za první den vybral 25 000 Kč a za první týden 54 600 Kč. Navzdory úspěšnému startu jsme z důvodu rozdílných představ o zveřejnění nových informací následujícího dne kampaň ukončili (více zde).

Fandona se nezříká zodpovědnosti za to, že jsme s Kimem neměli dostatečně vyjasněnou komunikaci k fanouškům. Fandona je nový produkt a tato zkušenost nás přivedla k aktualizaci standardů pro budoucí Fandona projekty.   

Kimovi bychom chtěli poděkovat za odvahu, spolupráci při přípravě kampaně a rozjezd historicky první Fandona kampaně. Přejeme mu hodně štěstí a úspěchů!

Mohu si založit Fandona kampaň?

Ano, pokud se účastníš soutěže, kde se rozdělují peněžní výhry. Typicky jsou to sportovci a sportovní kluby, ale mohou to být i soutěžící v Superstárech, tančící s celebritami a účinkující v dalších reality show, kde se třeba bojuje o přežití nebo pojídají švábi zaživa.

Ale také třeba soutěžící v malířských, architektonických, hudebních či jiných soutěžích, kde se rozdělují peněžní výhry, a kde příprava na soutěž a případně startovné také něco stojí.

Nabízíme všem sportovcům a soutěžícím o peněžní výhry financování účasti na soutěži v rámci PMCrowdfunding. Můžete se obrátit na Fandonu a Startovač s konkrétní soutěží.

Proč vznikla Fandona?

Rozdělování peněžních výher ve sportu je hodně nevyvážené. Spousta nadějných sportovců si vůbec nemůže dovolit vydat se na dráhu profi sportovce. Pro ty, kterým se to povedlo, musel být často obětován rodinný rozpočet v zájmu sportovní kariéry. I když se vám povede stát se profi sportovcem, udržet se mezi nimi je nesmírně obtížné právě z důvodu nevyvážených oficiálních prize money.

Platí to i pro sporty, kde se rozdělují relativně vysoké oficiálními prize money jako je tenis. Mluvil o tom Andy Murray zde, nebo Jan Mertl zde. CNN zde uvádí, že polovina profi tenistů nevydělá nic. Průměrné roční náklady profi tenisty činí kolem 1 mil. Kč a budování profi kariéry od 5 do 18 let stojí kolem 6 mil. Kč.

Talent, dřina, píle a odříkání jsou předpoklady, které ještě nezaručují postup mezi špičku sportu. Ve sportech, které jsou méně komerčně úspěšné, a kde se tedy rozdělují nižší peněžní výhry, to mají i špičkoví sportovci finančně velmi náročné. Mohli by o tom vyprávět judisté, šermíři, gymnasti, kanoisté, plavci a spousta dalších sportovců mimo hlavní kamery komerčních i nekomerčních televizí.

Mise Fandony

Fandona finančně podporuje všechny soutěžící, kteří mají ambici zlepšovat se, propojením s fanoušky přes PMCrowdfunding.

Zde můžete vidět jak funguje Fandona včetně podpory amatérského sportu. Část příspěvků od fanoušků se věnuje amatérskému sportovci nebo sportovnímu klubu. Čím lepší sportovec, tím vyšší mohou být příspěvky od fanoušků a tím více peněz se vybere i pro amatérského sportovce.

Sportovní "celebrity" mají tedy výbornou příležitost podporovat (i dlouhodobě) mladé nadějné sportovce a kluby a přispět přes Fandonu k rozvoji svého sportu.

Sportovci, kluby, reprezentanti, olympionici, vy všichni jste vítáni ve světě Fandony!

Kdo je za Fandonou?

Jmenuji se Juraj a vymyslel jsem koncept PMCrowdfunding a značku Fandona. Jsem bývalý závodní tenista, vášnivý fanoušek Motoru České Budějovice, rád hraji malý fotbal a šachy. Nemám rád adrenalinové sporty, asi proto, že Fandona je pro mě dostatečným adrenalinem. S mojí ženou, třemi dětmi, dvěma kočkami a jedním psem žijeme společně v Praze.

tenis.png


Po získání PhD z ekonomie jsem chtěl využít ekonomické modely a principy pro potřeby sportovců. Napadlo mě rozšířit koncept Crowdfundingu na PMCrowdfunding.

S mojí ženou Ivkou jsme rozpracovali PMCrowdfunding do Fandona nabídek pro sportovce a fanoušky. Společně s kamarádem Milanem jsme založili Fandona s.r.o a se Startovačem nabízíme Fandonu všem sportovcům a soutěžícím o peněžní výhry.

Vedle Fandony mám rád.....

s dcerami radost z vítězství Motoru nad Kladnem 3:1 v Českých Budějovicích 8.10.2016:

C:\Archiv Antalovi\2016\10_říjen\Motor1.JPG


se synem paintball bez adrenalinu:

paintball.png


Juraj Antal

juraj.antal@fandona.com

Výsledek obrázku pro linkedin

Fandona na Facebooku