Blog

O tom, že někdy se vyplatí počkat, i když se realizace projektu poněkud protáhne, se budou moci přesvědčit fanoušci Star Treku koncem května v pražském kině Ponrepo. Fanfilm Star Trek: Chybějící příběhy - Skryté hry bude mít premiéru Obrázek

Projekt vznikl samozřejmě díky nasazení spousty herců, maskérů, režisérů a dalších lidí, kteří mají co společného s filmem, ale také díky fanouškům, kteří se na realizaci složili v kampani Fanouškovský film Star Trek: Skryté hry v roce 2013.

V pátek 31.5.2019 od 20:30 hodin se tedy v kině Ponrepo, na souřadnicích  Bartolomějská 291/11, 110 00 Praha 1 vydáme na cestu tam, kam se před námi žádný fanoušek nevydal.

Již brzy bude na stránkách www.startrekfanfilm.cz spuštěn registrační formulář, kde si budete moct zarezervovat své vstupenky.

Informace najdete též na facebookové stránce facebook.com/startrekfanfilm

Věříme že ta pětiletá mise stála za to!

Přinášíme vám dvě filmové zprávy a obě dobré! Narušitel a Drsný spasitel Obrázek

Film Narušitel, který vybíral peníze ve stejnojmenné kampani se dočkal premiéry - distribuční společnost Bontonfilm ho do kin uvedla 24. ledna 2019.

Druhá zpráva se týká filmu Drsný spasitel (opět stejnojmenná kampaň).

Práce na filmu finišují a zdá se, že pokud bude vše pokračovat tak jako teď, mohl by být kompletní film k vidění na letošním Trpasliconu. Ten se koná ve dech 15.- 17. března.

Tentokrát přinášíme pár videí z událostí, které se mohly udát jen díky vám! Videa: Irča Klingorová na XTERRA Hawaii a ponoření Hydronauta Obrázek

Vypadá to jako chvilka, co se tu  v projektu Irča Klingorová na Xterra World Championship 2018 vybíralo na start naší závodnice v terénním triatlonovém závodě. V mezinárodní konkurenci se držela více než dobře, takže i když páté místo už není na medaili, musíme říct: Děkujeme! Bylo to hustý!

Druhá zpráva se týká Hydronauta, který je už definitivně pod vodou. Reportáž o něm přinesla Česká televize v pořadu 168 hodin.

Autoři projektů se často ptají, jestli ve stejné době nebude startovat podobný projekt jako ten jejich, aby si vzájemně nekonkurovaly. Jenže někdy konkurence projektům svědčí. Konkurence je dobrá pro crowdfunding Obrázek

Na obrázku nahoře můžete vidět hned tři projekty různých závodníků hlásících se na stejné triatlonové závody XTERRA World Championship 2018 na Hawaii. Ve skutečnosti běželo vedle sebe ve stejnou dobu takových projektů pět. Čtyři z nich byly v době zveřejnění tohoto článku už úspěšně ukončené a pátý se úspěšnému konci rychle blížil. Opravdu, tady je jich všech pět: Vašek Klakurka, Karel Dušek, Irča Klingorová, Lucie Dospělová a Filip Srbecký. Jak se to mohlo stát?

Závody jsou typicky konkurenční prostředí. Nestává se že by fanoušci jednoho závodníka podpořili jiného nebo alespoň ne nijak masivně. Nemůže být tedy řeč o tom, že by si závodníci v crowdfundingových kampaních navzájem přetahovali fanoušky, za to jsou fanoušci odhodláni podpořit své favority tím víc, čím více se jejich soupeřům daří. 

Spustit svou kampaň současně nebo téměř současně se soupeřovou je v takových případech trik, ale nikoli podvod. Fanoušci budou odměněni stejně velkolepým kláním na závodišti a ještě budou mít naprosto oprávněný pocit, že "jejich" závodník může jet také díky nim.

Na Startovači jste mohli něco podobného vidět už dříve - při soutěžích mažoretek na Mistrovství světa v chorvatské Poreči 2016.

V takových případech konkurence projektům jednoznačně prospívá. Většina projektů na Startovači si ale prostě jen nekonkuruje.

Nekonkurují si většinou podobné lokální projekty z různých krajů - například vybírání na jurtu pro lesní školku u Aše nemá téměř žádný vliv na podobnou sbírku pro lesní školku v Krkonoších.

Kdy si tedy projekty konkurencí navzájem škodí? Takových projektů je méně, něž si většina autorů představuje. Musely by opravdu řešit velmi specifický konkrétní problém a mít stejnou skupinu fanoušků.

Reálně se ale podobné projekty spíše navzájem podporují (i když ne tolik, jako v případě triatlonistů), protože učí lidi hledat projekty ze stejného oboru hledat na jednom místě.

Například pro dětské knížky může být opravdu výhodné, pokud se jejich projektů objeví více naráz. Ano, někdy jsou zákonitosti crowdfundingu logické, ale překvapivě neintuitivní.

Je příjemné být poslem dobrých zpráv. Tentokrát pro vás máme dvě. Žlutý cirkus se (naposledy?) vrací a Hydronaut jde do vody! Obrázek

Ano průvod trabantů na cestě z Asie do Evropy se přiblížil natolik, že je co by kamenem dohodil a zbytek došel. Velký návrat žlutého cirkusu má naplánované tři zastávky. V Banské Bystrici by se měl objevit v pátek 24. 8. v 16 hodin, následující den pak ve stejný čas ve Zlíně a nakonec v neděli opět v 16 hodin v Praze.

Jejich cestu jste nasbírali v projektu Trabantem tam a zase zpátky 2 521 412 Kč, čímž jste z něj udělali druhý nejúspěšnější projekt v historii Startovače. Ten první je ostatně také jejich.

Je neuvěřitelné, že Danovi trabanti brázdí svět už celých deset let!

Stejně dlouho trvala cesta od první kresby podvodní základny Hydronaut k její realizaci.

Také na něj vybírali jeho autoři na Startovači v projektu Hydronaut DeepLab . Nakonec ale i jen cena použitého materiálu několikanásobně převyšuje vybranou částku. O to větší obdiv si zaslouží Matyáš Šanda i všichni, kdo mu pomáhali, protože projekt dokázali dotáhnout do konce.

Na stránkách projektu Hydronaut se nedávno objevila pozvánka na 26. říjen28. říjen, kdy by se poprvé měl Hydronaut ponořit pod vodní hladinu lomu Jesenný nedaleko Turnova.

Stránka události: Jdeme do vody