Blog

Neexistuje jiný způsob, jak získat fanoušky, jak je přesvědčit že se mají na váš projekt podívat a případně jej i podpořit, než že je musí bavit. The Show Must Go On Obrázek

Tohle je možná první věc, kterou by si vždy měli autoři projektů o crowdfundingu uvědomovat (protože fanoušci to vědí):

Crowdfunding je zábava.

Lidé přicházejí na Startovač ve svém volném čase a dobrovolně vám posílají peníze. Dělají to proto, že je to baví, ne proto, že by se chtěli zbavit peněz. To že dávají na projekt své peníze je vlastně vždycky trochu "bolí", protože by si za ně mohli pořídit cokoli jiného. Udělejte všechno proto aby svého rozhodnutí nelitovali. Zábavný musí být tedy už samotný projekt, ne pouze jeho cíl.

Jako lidé vnímáme svět v příbězích, je tedy výhodou, pokud tak vaši podporovatelé budou moci chápat i váš projekt, v němž bude jeho dovršení ideálním happyendem.

Kromě děje zajímá lidi hodně "atmosféra" a tu určuje slovní projev a vzhled. V obou případech jde o kategorie estetiky. Literárně hezký text působí příjemně při čtení. Je přehledně dělený na odstavce, používá přiměřené výrazy...

Kupodivu třeba nadměrné používání superlativ nijak dobře nevypadá. Dejte si pozor na dlouhá složitá souvětí i cizí výrazy.

To, jak projekt působí je z velké části vytvářeno použitými obrázky. Jsou to kulisy ve kterých se odehrává váš projekt. Zvláště pokud chcete vybírat větší sumu, peněz, měli byste si dát tu práci aby dobře vypadalo vaše video, fotografie i grafika.

Dokud show jede, tak nic nekončí

I když se člověk snaží sebevíc, přijdou okamžiky, kdy vám nemusí být lehko. Ať se ale děje, co se děje, dokud není konec, nesmíte zapomínat, že jste ve hře. 

Musíte v půlce kampaně odjet na služební cestu do Indie? Nevadí i v Indii je internet. Zlomil jste si ruku? Diktovat ale stále můžete! 

Jsou lidé, kteří vedli svůj projekt z paluby lodi a dokonce i z amazonské džungle a přesto neřekli "Teď nemám čas, ono to nějak dopadne i beze mne."

To je důvod proč si kampaň plánovat a zároveň také důvod, proč často vymlouváme autorům dvouměsíční kampaně. Jen málokdo má skutečně plán a výdrž na to aby ustál dva měsíce intenzivní komunikace s fanoušky. 

Pokud ovšem přesně víte co a jak budete dělat, může mít i taková kampaň smysl. 

Ani u tak dlouhé kampaně, jako ostatně u žádné kampaně, nesmíte zapomenout, že záleží i na posledních dnech a hodinách. 

Při plném nasazení se dá i za poslední týden vybrat více než za celou první polovinu kampaně. Samozřejmě ovšem jen tehdy, když nehodíte předčasně ručník do ringu. 

Obecné doporučení je: Nemyslete na to! Jenže každému hloubavějšímu člověku musí být jasné, že pokud na Startovači uspějí 3/5 projektů, musejí ty 2/5 neuspět. Co dál? A co když neuspěju? Obrázek

Nejprve si řekněme, proč na neúspěch při kampani nemyslet. Pokud myslíte při přípravě projektu nebo v průběhu kampaně na to že by váš projekt nemusel dopadnout dobře, velmi pravděpodobně se to do něj promítne.

Lidé jsou schopní přehlédnout jednoznačně napsanou informaci, ale velmi citlivě reagují na celkový dojem. Stejně jako by se málokdo přihlásil do závodu, který nemá šanci vyhrát, tak není dobrý přístup připravovat se hned od počátku na vlastní neúspěch.

Samotná kampaň navíc skutečně má se závodem hodně společného - na počátku potřebuje ostrý start, aby získala dobrou pozici a počáteční výhodu, pak musíte usilovně udržovat tempo a ve finále ještě přidat. Po celou dobu je tedy pro vás důležité, abyste byli soustředěni na úspěch.

Přes to všechno některé z projektů prostě neuspějí.

Nemusejí to být přitom vysloveně špatné projekty.

Co se na Startovači děje potom, byste měli už vědět z Podmínek a FAQ - všechny peníze se vrací podporovatelům, autor projektu platí jen svým časem a úsilím. Co ale můžete ještě udělat víc?

Pokud byl jejich cíl dobrý před kampaní, je dobrý i když kampaň neuspěla. Pokud se vám tedy nabídne možnost jak projekt dokončit jiným způsobem, udělejte to! Vždycky jste zavázáni těm, kteří vám už svoji podporu prokázali a pokud můžete, měli byste jim ukázat že to stálo za to a že se nevzdáváte snadno.

Rozhodně tedy není dobrý nápad, snažit se předstírat že kampaň neproběhla. Ostatně o lži v crowdfundingu jste si už mohli přečíst v článku První pravidlo: Nezalžeš! Mnohem lepší je dokázat, že jste nepřízeň překonali.

Pokud v projektu nebo v dalších podobných projektech pokračujete, můžete (měli byste) vytěžit to, co z kampaně zbylo. Jsou to:

Kontakty

Pokud jste se opravdu snažili, skupina vašich fanoušků se rozrostla. Když se s nimi budete dále bavit (a když je budete bavit) poroste dále a může vám být oporou v dalších projektech.

Propagace

Crowdfundingová kampaň sama o sobě reklamou není, do dobře vedené kampaně jste ale museli vložit velké úsilí právě kvůli její propagaci. I když se vám tedy nepodařilo dosáhnout cílové částky, tu propagaci váš projekt stále má. Pokud tedy třeba děláte divadelní představení, pak počet lidí oslovených kvůli projektu představuje počet lidí, kteří ví o vašem vystoupení.

Zkušenosti

Proč projekt neuspěl? Přecenili jste velikost nebo ochotu vaší fanouškovské skupiny. Byly pro ně odměny dost zajímavé? Nezaspali jste začátek kampaně? Nezapomínali jste komunikovat s fanoušky? Neudělali jste něco, čím byste je zklamali? Většinou už sami cítíte, kde byla v projektu chyba a co na něm bylo dobré. Poznamenejte si to pro příště.

Ostatně takové zhodnocení není od věci, i když váš projekt uspěl.

Pustit se do crowdfundingové kampaně je jako účastnit se závodu. Neúspěch znamená zklamání, ale rozhodně ne konec vaší kariéry. I tady platí to co  ve sportu:

Definitivně prohrává jen ten, kdo se nepoučil.

Upír Nosferatu s živou hudbou a Right News Music Garden - dvě akce v červenci z kampaní ve stejném měsíci... a jedna pozvánka navrch. Projekty letošního léta - červenec 2016 Obrázek

Skladatel, Jan Rybář, sbor Bubureza i ansámbl Prague Modern mohou teď pár dní spokojeně spát na vavřínech. 28. července totiž zaplnilo hlediště letního kina na Nákladovém nádraží Žižkov přes pět stovek nadšených, a později též spokojených, diváků a posluchačů.

13661817_1333976639964646_4608736591206803143_o.jpg

Upír v letním kině dopadl na výbornou!

13767271_1333976759964634_677419187792393842_o.jpg

Jednou z odměn byla také fotografie se  sborem.
Další fotografe v galerii na facebooku

Jen o den později vypukl Reggae festival pod Blaníkem

Další fotografie z akce: galerie 1, galerie 2

 

A nakonec slíbená pozvánka:

Film Prach a Broky má za sebou úspěšnou šňůru v českých kinech a celý projekt teď čeká poslední kapitola - zveřejnění filmu online! Stane se tak 5.srpna v 21:00 a tvůrci se spolku  Rosenthal to chtějí náležitě oslavit (vždyť je co!). Na tento večer proto svolávají Loupežnický bál!

 

Ten by se sice měl konat v hostinci uprostřed divokých brdských lesů, to ale není zrovna praktické, a tak zvolili místo, které se k tomu alespoň trochu přibližuje; bál proběhne v Praze v Pavilonu Grébovka v Havlíčkových sadech.

 

Přijměte srdečné pozvání na tuto akci!

 

Na Loupežnickém bále se budou vyskytovat tvůrci filmu, ale také všichni herci ve svých filmových kostýmech. Návštěvníci jsou vyzváni, aby i oni dorazili v kostýmu - kdo přijde v loupežnickém úboru, má vstup zdarma. Jako hlavní bod programu je závěrečná projekce filmu pod širým nebem na čelo Pavilonu a jeho zveřejnění online. Následuje hodování, tanec a bujarý zpěv loupežnických písní v nádherném prostoru Pavilonu Grébovka!

 

Pro více informací sledujte FB událost:

https://www.facebook.com/events/258614141182761/

 

8961ef3e-d7fb-4486-ba6c-b05a7a6be7a9.jpeg

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Možná nejdůležitější rada v crowdfundingu zní: Projekt žije dokud se o něm mluví! Snažte se aby se o něm mluvit nepřestalo. Snažit jistě, ale jak? Nebuďte "pan Reklama" Obrázek

Pro hodně lidí je kupodivu nejtěžší v takovou chvíli zůstat sami sebou. Komunikační problém s nepřiměřeností postihuje i lidi, u kterých byste to nikdy nečekali. Hledají osvědčené reklamní strategie, stoprocentně spolehlivé postupy...

Nedělejte to. Může to být jeden z důvodů selhání vaší kampaně. Nesnažte se své backery přechytračit, prostě s nimi mluvte!

Naštěstí existuje pomůcka, která vám napoví, jestli se náhodou při komunikaci s podporovateli nechováte nesympaticky nebo hloupě.

Budiž vám varováním pan Reklama. Kdo to je? To je ten, co vám kdykoli vypne film, na který se koukáte a namísto toho začne vyprávět o tom, že byste si měli koupit nůž, kterým se dá na ředkvičky vykrájet hvězdička, nebo vám potřebuje právě teď ukázat úúúúžasný vysavač. 

Je to ten, kdo vypráví smrtelně nudné banality s důrazem na slova BOMBA, revoluční, bezkonkurenční, nejlepší, nejoptimálnější (brr co je to za slovo); ten co všechno opakuje až do znechucení.

Ano, pan Reklama je prostě personifikovaná reklama. Jenže ona to zase až taková personifikace není. Někdo reklamu musel vymyslet a někdo také navrhl způsoby, jak ji uvidí co nejvíce lidí. V důsledku naprostá většina lidí reklamu buď ignoruje, nebo ji upřímně nenávidí (a i to je už považováno za úspěch).

Když potřebujete přežít reklamní přestávku ve vašem oblíbeném sportovním utkání, možná i nějakou tu trapnou reklamu snesete, ale jen velmi zvláštní lidé by si ji pustili samotnou.

Jako autoři projektů si nemůžete dovolit podobné výstupy, protože by se s vámi lidé prostě nebavili a vaše upozornění by ignorovali. Ostatně nikoli nepodstatnou část vašich podporovatelů tvoří lidé, kteří vás dobře znají. Asi by se podivili, kdyby se jim před očima změnil jejich kamarád v Alzáka nebo Horsta Fuchse. 

Očekávají že je váš projekt bude bavit a že je vy budete bavit. Jeho propagace není něco jiného, je to jeho součást a také vaše.

Bavte je, neopakujte se, nezahlcujte je a nemlčte na ně. Jednoduše si představte, že nejste na internetu a nevedete kampaň, ale že jste se právě spolu setkali někde v restauraci nebo doma. Podporovatel (backer) je člověk, kterému jste právě vylíčili své úžasné plány a on sáhl do kapsy, vytáhl z ní nějaké peníze a řekl: "Udělej to!"

Pravděpodobně už v tuhle chvíli víte že v takovou chvíli je neslušné mlčet, ale také to, co byste mu na to řekli, a co jste mu řekli předtím.

 

Za obrázek děkujeme: trulymadly.com
Video Prem Teleshopping Network

Nebojte se léta

Nic tak dobře nevyvrací zažitou pověru, jako praktická zkušenost. Léto není horší dobou pro crowdfunding než jaro nebo podzim. Nebojte se léta Obrázek

V minulých letech pravidelně klesal počet spuštěných projektů v průběhu července a srpna. Občas se situace zdála opravdu nepříjemná. Málo bylo totiž i přihlášených projektů. Autoři na dotaz přiznávali, že se bojí spouštět své projekty v době, kdy jsou přece všichni na dovolené. Nebyla to samozřejmě pravda tehdy a není to pravda ani letos, jak dokládá právě měsíc červenec.

Pracující lidé ani zdaleka nemají vždy dva měsíce dovolené a nevybírají si ji nutně v létě. Konečně i když na dovolenou odjedou, neznamená to, že musejí být vždy mimo dosah internetu.

V tomto měsíci (červenec 2016) jsme měli aktivních zpravidla mezi 30 a 40 projekty. Několik z nich překročilo stotisícovou hranici a jeden  RE-PLAY staví nové studio! - dokonce milionovou.

startovac781438254_o.jpg

 Takto vypadaly úspěšné projekty 19 července. Všimněte si prosím, že jde o směs v níž chybí snad jen něco od počítačových her. Jsou z tak širokého spektra možností, že lze říci, že neexistuje téma, které by bylo pro léto vysloveně nevhodné. (Kromě těch, které Startovač zapovídá ve FAQ, ale ty jsou nevhodné vždy.)

Pokud jste tedy autor projektu, víte, kde se nacházejí vaši fanoušci a nedáváte si pauzu od vedení kampaně, pravděpodobně se vám bude dařit i v létě. Inu komu se nelení...

Uložit

Uložit